Przystań Twórcza

Relacja z konferencji – od Międzyzdrojów do Łodzi…

Maj i czerwiec 2024 roku upłynęły pod znakiem obrad konferencyjnych. Najpierw 22-24 maja miałam zaszczyt uczestniczyć w obchodach 50-lecia szczecińskiej pedagogiki specjalnej, w ramach XI Konferencji Naukowej Pedagogika Specjalna – koncepcje i rzeczywistość”. W przestrzeni niepełnosprawności – oblicze przemian, która odbyła się w Międzyzdrojach. To był bardzo udany czas – spędzony w towarzystwie pedagogów specjalnych, którzy robią wiele dobrego dla środowiska osób z niepełnosprawnością. W ramach konferencji wygłosiłam referat pt. „Inny w obrazach filmowych”, który dotyczył medialnego wizerunku osób z niepełnosprawnością w dyskursie filmowym.

Następnie udałam się na południe Polski, gdzie od 18 do 21 czerwca miały miejsce warsztaty metodologiczne oraz obrady XI Transdyscyplinarnego Sympozjum Badań Jakościowych, które w tym roku było organizowane pod hasłem – „MIĘDZY ŻYCIEM A AKADEMIĄ – PRZESTRZENIE WYTWARZANIA WIEDZY”.

W ramach obrad miało także miejsce wydarzenie specjalne w postaci Sympozjonu Poetyckiego, w czasie którego przyznano nagrody badaczom za oryginalne stosowanie mediów artystycznych jako reprezentacji poznawczych w analizowaniu i interpretowaniu jakości odkrywanych fenomenów. Wyróżnienia TSBJ 2024 roku otrzymało trzech profesorów: którzy na co dzień łączą sztukę z nauką: Magdalena Szpunar, Krzysztof T. Konecki i Oskar Szwabowski.

Spotkanie z autorami było też okazją do zakupu tomików wierszy z osobistą dedykacją.

Oba wydarzenia przyniosły mi wiele inspiracji oraz impulsów twórczych do prowadzenia dalszych projektów badawczych.